Profese budoucnosti

Profese budoucnosti aneb proč nechat své děti hrát na mobilech a počítačích

 

Vývoj lidstva provází vznik i zánik nejrůznějších profesí. Proč se divíme tomu, když se to týká nás? Tohle je zamyšlení nad tím, proč byste měli dětem dovolit sedět u počítačů a herních konzolí.

 

Hra je příprava na dospělost

Nechte své děti hrát na konzolích a sedět u počítačů. Hrou se děti odjakživa připravovali na dospělost. Během hraní si děti mají „osahat“ bez následků činnosti, které budou potřebovat v dospělosti. Hrou mají děti získat dovednosti.

My, dospělí, dnes dětem vyčítáme, že sedí u počítačů a herních konzolí. Copak víme, čím se budou živit za 10-15 let, až vstoupí do života?

 

Zmizelé profese

Kovář, bednář, soukeník, provazník, rukavičkář. Kolik takových řemeslníků funguje aktivně ve vaší obci? Tým bednářů si myslím udržuje Plzeňský pivovar. Vím o provaznictví v Tasovicích na Znojemsku a na Malé Straně v Praze. Jistě existují umělečtí kováři. Ale přiznejme si, jsou to v podstatě výjimky, rarity. Poslední mohykáni, kteří ještě uchovávají řemeslné dovednosti našich předků.

 

Vývoj nám jde před očima

Vemte si jen maloobchodní prodej a není to tak dlouhá doba zpátky, kdy vidíme proměnu na vlastní oči: od specializovaných „jednodruhových“ prodejen přes pult (do ca. 60. let 20 století) se od 70.let přešlo k prodeji „smíšeného zboží“ v samoobsluhách. Dnes tyto prodejny nazýváme supermarkety.

Za jeden lidský život je vidět, že v obchodech zmizeli obchodní příručí z pultových prodejen a vznikly např. profese pokladních či odborných prodavačů v samoobsluhách. A vývoj nekončí. Dnes si v supermarketech zboží markujeme sami. Mizí pokladní. Zůstává jedna osoba jako jakýsi dozor a asistence v sektoru samoobslužných pokladen.

 

Co jsou profese budoucnosti?

Nabízím pohled na tři profese, které mi jako „tři oříšky“ padly do oka brouzdáním po internetu. Podívejte se na ně, přimhuřte oči a pustťe uzdu fantazii. Vidíte je před sebou? Vsadíme se, že jednou, možná až ve vašem seniorském věku, budou i v Česku realitou?

 

Profese č.1: Remote drone pilot

Nebe je nový „divoký západ“, říká jeden americký podnikatel v oblasti vývoje dronů. Země je přeplněná, ale nebe je prostor, který teprve bude zaplněn. Typickou aktivitou pro zaplnění vzdušného prostoru je dopravování. Tzv. „unmanned package delivery“, tedy doručování zásilek bez člověka. Budou ale potřeba lidé, kteří budou doručovací drony řídit nebo navigovat.

PS: tisíce těchto specialistů mají již armády po celém světě. Jenom to pronásobte správným číslem.

Povolání: Vzdálený pilot dronu u zasilatelské společnosti nebo pošty

Dovednost: ovládání řídící konzole, práce s počítačem, sledování-trasování na monitoru

 

 

 

Profese č. 2: Drone operator

Ve vzduchu zůstaneme. Nebe se postupně zaplní, a tak budou žádané služby, které zajistí „ochranu a bezpečnost prostoru proti vstupu ze vzduchu“. Ty jsou dnes poptávané ze strany armády a bezpečnostních složek (prevence bombových útoků pomocí dronů). Ale armádní potřeby jsou vždy jen předvoj širší poptávky. Jednou budou ochranu prostoru před nežádoucími vstupy ze vzduchu potřebovat komunity, školy, sportovní kluby, organizátoři venkovních akcí apod. Zatím pořadatelům stačí tým lidí pořadatelské služby, detektory kovů a plůtky. Je otázkou času, kdy budou muset mít na akci také operátory s drony, které budou konkrétní prostor, například fotbalový stadion, veletržní areál, park, ulice během městských slavností apod., hlídat i ze vzduchu.

Povolání: operátor dronu

Dovednost: práce s mobilním telefonem a ovládací konzolou

 

 

 

Profese č.3: Posádka bojového vozidla

Před nějakým časem mě zaskočilo video izraelských ozbrojených sil. Vybírali obrněné pěchotní vozidlo pro hlídkovou službu. Hned několik firem jim nabídlo své vyvíjené produkty. Společný prvek všech návrhů: ve vozidle sedí dva vojáci a kabina je pokrytá dotykovými obrazovkami. Na nich mají vojáci obraz venkovního prostoru snímaný kamerami na vozidle a satelitní mapu okolí. Software jim pomáhá identifikovat objekty v terénu a určit, kdo je vlastní a kdo nepřátelská síla. Zbraně, zaměřování a střelbu provádí vojáci stylem, kterým dnes mladí hrají „bojovky“ na počítači. Ťuk, klik, klik…

Povolání: specialista bojového vozidla

Dovednost: sledovat dění na několika monitorech, ovládat joystick, myš, dotykovou obrazovku, rychle se rozhodovat, spolupracovat v týmu se vzdálenými kolegy

 

Až se jako rodiče budete příště rozčilovat, kolik času už je zase váš potomek na PC, zvažte, jestli vám neroste v pokojíčku elitní operátor dronu. Jednoho dne bude třeba objevovat ztracené lidi v horách a zachraňovat je. A vy na něj budete pyšní.

 

PS: vím, že prosedět dětství u počítače asi není optimální. Chtěl jsem vám jen nabídnout jiný úhel pohledu. Rozhodněte se sami, jak chcete „počítačové nebo mobilní paření“ vašich dětí vnímat.

Dušan Jílek, lektor

INFORMACE

 • Autor:

  Ing. Dušan Jílek
 • Publikováno:

  30.12.2020
 • Název:

  Profese budoucnosti
 • Shlédnuto:

  1443

© All rights reserved Dušan Jílek

Icons made by Freepik from www.flaticon.com