Pokud nejsi součástí řešení, jsi součástí problému

Pokud nejsi součástí řešení, jsi součástí problému

 

Dneska se podíváme na jednoduchý princip manažerské práce. Jeho podstatu můžeme ilustrovat na současné covidové situaci.

 

Pokud nejsi součástí řešení, potom jsi součástí problému

V každé firmě může dojít k nějakému problému. Chybí materiál, porouchá se stroj, donedávna to byl nedostatek zaměstnanců.

Zdravý manažerský přístup říká, že každý problém je třeba aktivně řešit. Tzv. „samo od sebe“ se vyřeší jen máloco.

Řešit problém znamená ho přesně pojmenovat, zjistit dostupná data, zanalyzovat je, navrhnout způsoby řešení, prodiskutovat je s dotčenými osobami a rozhodnout se pro nejlepší proveditelné řešení. A to s plnou rozhodností realizovat.

Pokud řešení nezabírá, jak bylo očekáváno, musí se vyhodnotit, v čem vznikla chyba. Skutečnou příčinu chyby nebo dosavadního neúspěchu musíte pojmenovat a odstranit. Případně znovu vyhodnotíte situaci a vyberete nové vhodné řešení.

Každý podnikatel ví, že se nemusí dařit vyřešit nějaký problém hned napoprvé. Postupuje však systematicky – pokud nezabralo vybrané řešení číslo 1, sáhneme k řešení číslo 2, případně k číslu 3.

 

Kdy je manažer součástí problému?

Když přeskakuje od jednoho nedotaženého a nefungujícího řešení k druhému. Vyvolává a šíří zmatek, demotivuje pracovníky (občany) a způsobuje finanční škody.

Když manažer hledá viníky situace. Například ukazuje na všechny kolem. Nebo není schopen v krizi vytvořit tým, který si se situací poradí (například vymění během roku krize 3 ministry zdravotnictví).

Jestliže se vrcholovému manažerovi nedaří nějaký problém dlouhodobě vyřešit, musí se zamyslet, co dělá v tomto vzorci špatně. Protože pokud nejsi součástí řešení, pak jsi součástí problému.

 

 

Co je v pandemii součástí řešení

Proveditelným vyřešením celostátní epidemie je naočkování obyvatel vyvinutou vakcínou. Součástí řešení je zajišťování nových vakcín pro nově vznikající mutace viru, které se nyní objevili a pravděpodobně rozšíří v blízké budoucnosti (jihoafrická, kalifornská mutace atd.).

Součástí základního řešení je tedy:

Zajistit dostatečné množství vakcíny, injekcí a dalšího materiálu, který je potřeba k provedení očkování (včetně likvidace velkého množství zdravotnického odpadu)

 

Zajistit logistiku očkování – zřídit dostatek dostupných očkovacích míst, zajistit rozvoz vakcíny na všechna očkovací místa, zajistit rovnoměrný přísun osob, které budou očkovány

 

Kontrolovat provádění celé operace na denní bázi. Reportovat počty dodaných i použitých vakcín, počty proočkovaných osob atd.

 

Jakákoliv úzká hrdla  -lokální nedostatky vakcíny, zpomalení počtu očkovaných denně apod. musí být neprodleně řešeny.

Zaměřuje se vláda na opatření podporující řešení? Nikoliv. Vymýšlí, jak virus zpomalit. Zpomalení není vyřešení.

Dostáváte jako občané od vlády této země denně jasní informace o průběhu očkování? Nikoliv. Mluví se jen o zákazech a omezeních – zda jsou dodržovány nebo ne.

Naše vláda je součástí problému. V běžné firmě by byl premiér Babiš, pokud by takto zmatečně zajišťoval například výrobu už dávno vyhozen ze své pozice.

Naše vláda se již rok plně soustředí na to, aby omezovala svobody občanů, jejich podnikání i pohyb. TO vše je natírá no bohulibým nátěrem „nezatížit nemocnice“.

Zadržování ale není řešení. To je možná krátkodobé podpůrné opatření. V Česku platí již rok. Česká vláda, když připustím přirovnání k vrcholovému managmentu, není součástí řešení.

 

Jak vypadá manažerské řešení pandemie v praxi – případová studie Izrael

Pro trochu optimismu se můžeme podívat na zprávy z Izraele. Jak je izraelská vláda Benjamina Netanjahua součástí řešení? Má 5 stupňový plán návratu k normálu.

CO konkrétně Izraelské řešení mimo jiné zahrnuje:

Proočkovanost

Izrael má 8,5 milionu obyvatel a nasadil ohromné tempo očkování.

Očkují přibližně od 20.prosince 2020. K dnešku, 1.3.2021, tzn. asi za 2,5 měsíce má stát Izrael naočkováno jednou dávkou vakcíny 4,7 milionu obyvatel (=55% populace) a hotovo, oběma dávkami, mají naočkováno 3,36 milionu (=39%).

Mimochodem – aby nalákali zejména mladší ročníky obyvatel k očkování, dávali někde k očkování pizzu zdarma!

 

 

Uvolňování opatření - zelené pasy

Izraelci očkovaní 2 dávkami dostávají tzv. „zelený pas“. Má podobu QR kódu, který obdrží přes mobilní aplikaci. S tímto QR kódem se mohou volně pohybovat. Ano, je to „diskriminační“ – ale možnost očkovat se mají dnes v Izraeli všichni občané nad 16 let, kteří se očkovat přijdou. Jsou naočkováni hned. A my u nás slavnostně umožňujeme očkování seniorům nad 70 let!

 

 

Školní rok

Vzhledem ke 3 lockdownům se vážně uvažuje o prodloužení školního roku do konce července. Aby děti dohnaly, co uzavřením doma zameškali. Premiér Netanjahu osobně přislíbil učitelům kompenzace za toto období učení navíc. Jedinou výjimkou budou žáci 12.tříd, kteří skoční školní rok v obvyklém termínu. A to proto, aby nezmeškali odvody do armády

(Zdroj: ILTV Israel News, 1.3.2021)

School year extended to end of July amid Covid-exit plan - YouTube

 

Tak to vypadá, když je manažer součástí řešení.

 

INFORMACE

 • Autor:

  Ing. Dušan Jílek
 • Publikováno:

  1.3.2021
 • Název:

  Pokud nejsi součástí řešení, jsi součástí problému
 • Shlédnuto:

  1357

© All rights reserved Dušan Jílek

Icons made by Freepik from www.flaticon.com